Bilo da je dospio ispod kauča ili u ruke negativaca, Android Device Manager će vam pomoći pronaći vaš smartphone ili u krajnjem slučaju izbrisati podatke na njemu.
Nadamo se da nećete biti primorani posegnuti za Android Device Manager-om, vrlo dobrim Androidovim alatom koji će locirati izgubljeni i/ili izbrisati ukradeni smartphone (na daljinu). Sve što trebate je Google račun kako bi ga instalirali na vaš smartphone, dok možete koristiti bilo koji drugi online uređaj za lociranje i brisanje. Naravno, potrebno je setup-irati uređaj prije nego se nešto loše dogodi.
Dakle, ukoliko ste pri setupu zapeli, tu vam možemo pomoći i pokazati vam što sve Android Device Manager može. U samo nekoliko jednostavnih koraka saznat ćete sve što trebate znati o Android Device Manageru.
Instaliranje Android Device Managera
Ovaj dio je super jednostavan. Spojite se na Google Play, i potražite Android Device Manager – koji će se pojaviti na vrhu vaše pretrage. Preuzmite Android Device Manager s Google Play-a. Aplikacija se instalira kao svaka druga, jedino ćete morati na postavkama podesiti da Android Device Manager djeluje kao Device Administrator. Na taj način, aplikaciji omogućavate brisanje ili zaključavanje telefona. Obično ćete Device administrator postavke naći pod sigurnosnim postavkama vašeg smartphone-a. Nakon što ste to učinili, startajte aplikaciju.
Prijavljivanje na Android Device Manager i pronalaženje vašeg uređaja
Da bi preuzeli aplikaciju s Google Playa potreban vam je Google račun s kojim ćete se ulogirati. Ukoliko imate više Google računa, možete koristiti bilo koji na popisu koji se nalaze na vašem telefonu, kad otvorite aplikaciju. U polje s lozinkom upišite Google lozinku, stisnite plavi gumb i ulogirani ste.
Ako imate više od jednog uređaja prijavljenog na Google, vjerojatno ćete vidjeti kartu s vašim trenutnim položajem i modelom vašeg telefona. Sustav će vas locirati, odn. simpatično primjetiti “da vam je uređaj u ruci”. Ako imate više uređaja na koje ste instalirali Android Device Manager, naći ćete ih u padajućem popisu na dnu ekrana.
Pri logiranju ćete primjetiti da postoji i opcija “Gost” za prijavu na Android Device Manager. Ta opcija omogućuje da netko drugi locira, zaključa ili obrišite svoj uređaj pomoću aplikacije na vašem telefonu (o tome nešto kasnije).
Zaključavanje i pokretanje zvučnog alarma na vašem smartphoneu putem Interneta
I desilo se. Zametnuli ste, izgubili vaš smartphone ili su vam ga ukrali.
Vrlo lako ćete ga locirati putem interneta. Otvorite bilo koji internet pretraživač na vašem stolnom računalu, prijenosniku, tabletu…, otvorite internet stranicu Android Device Managera, sačekate par sekundi da se vaš smartphone locira (ukoliko je to moguće), te kad ga locirate, na ekranu će vam se pojaviti sljedeće opcije:
Opcija RING (zvoni) služi, kao što i samo ime kaže, da telefon zazvoni. Opcija će aktivirati zvuk zvonjave vašeg telefona bilo da je isti podešen na nečujno, vibraciju ili na bilo koji od nivoa glasnoće. Kliknite na gumb “RING” i vaš telefon će zvoniti na 100% glasnoći sljedećih 5 min. Ukoliko želite isključiti zvonjenje, pritisnite tipku “Power”.
Izvrsna opcija za pronalaženje vašeg Android uređaja jednom kad ste mu “blizu” (odnosno kad ste ga locirali na karti) ili ako se vaš telefon “izgubio” ispod kauča.
Opcija LOCK (zaključaj) će vam omogućiti da postavite ili promijenite PIN ili password na uređaju, koji se mora upisati u polje na zaslonu. Ova će opcija spriječiti “nalaznika” da petlja po vašem smartphoneu, zove tetku na Novi Zeland s kojom se dugo nije čuo ili, nedaj bože, da prekopava po vašoj galeriji fotografija (ili crta brkove familiji na vašim fotkama).
Isprobajte ove dvije funkcije prije nego li se dogodi nemili slučaj s vašim smartphoneom, da znate što možete očekivati.
Brisanje smartphonea, jednom i zauvijek
Ako ste ikad ostavili vaš smartphone na stolu restorana ili šanku, pa ste nakon sat-dva (ili sljedeći dan) primjetili da ga nema i nazvali ga (čudna situacija, zoveš svoj telefon), te vam se javila nasmijana djelatnica lokala rekavši vam “da tu je, slobodno dođite po njega” ili “nema veze, poslat ćemo vam ga poštom”, onda ste imali sreće.
U većini slučajeva ovakav scenario nije baš čest.
Dakle, došao je taj dan, jedina opcija koja vam ostaje je brisanje.
Ovaj put ćete morati pritisnuti crvenu tipku “ERASE” (izbriši) i vaš telefon će se vratiti na tvorničke postavke. Također, vrlo je važno napomenuti, ukoliko pritisnete tipku “ERASE”, nakon što se vaš android uređaj restarta i izbriše sve relevantne podatke (i one koji to nisu), više nećete biti u mogućnosti locirati uređaj, odn. isti je za vas zauvjek izgubljen.
Iskreno, nadam se da nikada nećete morati posegnuti za “crvenom tipkom”.
Ukoliko i dođete u takvu situaciju kad je “crvena tipka” jedina opcija, ne tugujte previše. Stisnite je, odšećite do prvog dućana s tehnikalijama i priuštite si još bolji i još skuplji smartphone. I ne očajavajte, to je ipak samo “komad elektronike”, a mala sestrična Maja puno bolje izgleda na slici bez nacrtanih brkova.