Iako Google Glass Explorer Program još nije stigao u britanske trgovine, Google je počeo darivati probne verzije naočala raznim organizacijama diljem svijeta. Jedna od prvih institucija koja ih je dobila jest britansko sveučilište Newcastle, koje je svojih pet naočala iskoristilo kao dio programa za pomoć osobama oboljelima od Parkinsonove bolesti.
Cilj programa je omogućiti bolesnima da pomoću naočala duže vrijeme budu samostalniji koristeći Internet, posebne senzore i glasovne mogućnosti. Koristeći posebne aplikacije, tim iz Newcastlea je napravio da naočale oboljelima prikazuju obavijesti o zakazanim terminima kod liječnika te upozorenja kad trebaju uzimati lijekove – oboljeli od Parkinsonove bolesti često moraju tijekom dana više puta uzimati različite lijekove.
Također se u pravilnim vremenskim intervalima prikazuju i podsjetnici oboljelima da govore ili gutaju, kako bi spriječili slinjenje. Displej i senzori za kretanje, pokazujući vizualne znakove, pomažu također oboljelima kod „zamrzavanja“, što je jedan od simptoma bolesti. Korisnici su također imali koristi od glasovnih aktivacija na naočalama, jer su im omogućile da nazovu prijatelje, članove obitelji ili svoje staratelje bez uporabe malih i nezgrapnih slušalica.
Ovo su tek počeci za Googleove naočale i mnoga pitanja vezana za njih će se riješiti tek s budućim uporabama. No nedavni napori sveučilišta iz Newcastlea pokazuju da je potencijal naočala mnogo veći nego da služe samo kao produžetak vašeg smartphonea. Više detalja ćete naći u videu gore.