Krajem prošle godine dobili smo još jedan uradak “naših ljudi”.
Naime, radi se o igri koja ima dosta zanimljivo ime, odnosno, zaimljivo se izgovara. Quglitza! Ustvari, sve mi je zanimljivo vezano za tu igru.
Sve je ustvari počelo kad je Zvonimir Juranko, idejni začetnik Quglitze, pokrenuo malu produkcijsku kuću RoosterBee s kojojm je radio aplikacije za klince i odrasle. Možda se sjećate igre Mazni Kunu… Ničim izazvan (kako većina dobrih stvari i nastaje), Zvonko je dobio ideju za potpuno novu i jedinstvenu gameplay mehaniku – kuglica se kreće po ekranu, a igrač mora okretati rubove kako bi postigao odbijanac. Igra me je odmah podsjetila na onaj prastari “Wall” za koji smo, mi stari gameri, mislili da je zadnja riječ tehnologije. ;-). Samo što je Quglitza zanimljivija, oku dopadljivija i logika igre je, po mom mišljenju, totalno inovativna.
Za cca. 6 mjeseci kodiranja, dizajniranja, uz bezbrojna testiranja, igra je ugledala svjetlo dana.
– Patrik Novosel, dizajner
– Daniel Strmečki, programersko/developerski rad,
– Bojan Basrak, koji je obavljao većinu “papirologije”, copywritinga, UX podrške za sučelje i gameplay, te beta testiranja i na kraju PR-a.
A sad mi…
Uvijek će se naći zli jezici koji su mišljenja da smo subjektivni u našim ocjenama prema uracima naših sunarodnjaka, te da ih samo hvalimo, no pri prvom susretu Quglitza gotovo da nije imala šanse za prolaznu ocjenu.
Naime, ni nepunih pol sata igranja nakon instalacije, lagano me počeo hvatati “Flappy bird efect” bacanja telefona u zid, samo nisam uspio smisliti nikakav razlog kojim bi potaknuo kupnju novog smartphone-a od strane šefova. Oči krvave, crven u licu, ruke mi se znoje, a rezulat: ČISTA 0! Boje na rubovima ekrana bježe na sve strane samo ne tamo gdje bi trebala biti kuglica.
“Ok…” pomislim ja, “sigurno mi je šećer pao. Idem nekaj pojesti, pa ću probati ponovo.”
Isti dan, oko 19:20, ja još luđi, a rezultat isti: 0!
Ostavim, lagano svoj Samsung S4, podalje od sebe, jer još uvijek nisam smislio izgovor zašto bih ga “ritualno pogubio” i bacim se na neke druge stvari. I tako prođe večer…
No, i sami ste se vjerovatno našli u situaciji da kad vas nešto muči, ne možete zaspati. Tako sam oko pol 3 ustao, spremio pored sebe pokoju čokoladnu napolitanku (čitaj: onu manju kutiju koja ima samo jedan red napolitanki za nedajbože da mi opet padne šećer) i krenuo u “rušenje” rekorda na Quglitzi. OD NULE!
Srećom, dok sam pokušavao zaspati, mučilo me: “kako tako dobro izdizajnirana igra može biti tako bolesno teška za igranje? Sigurno negdje mora postojati neki settings… SETTINGS! YES!!!!” I nađem ja “kotačić”, uspijem posetirati na “penzioner” brzinu i od prve napravim 3!
“Uf,” pomislih “ako ovo krene ovakvom brzinom, do jutra ću srušti rekord. Možda bi trebao otići na spavanje,…” Ali, kako ovisnik uvijek traži shoot za kraj, odigrao sam, prepun sebe, još par partija i došao do BEST SCORE-a – 13! (dokaz u prilogu) Nevoljko, ostavljam svoj smartphone sa strane i zadovoljan tonem u snove oko 3:00 ujutro. Ako i zaspem na posao, reći ću šefu da sam testirao aplikaciju do ranih jutarnjih sati. 😀
No šalu na stranu, igra je odlična! Ali “posetirajte” je, jer svako ima svoj, specifičan “touch”. Preporučio bih je svima koji čekaju u raznoraznim čekaonicama birokratskog tipa, jer nećete ni primjetiti koliko ste čekali, kako će vam vrijeme brzo proći. Jedva čekam da RoosterBee izda update s novim zamkama.
I nešto za sam kraj!
Nije mi vrag dao mira, pa sam išao čitati feedback igrača. Neki od njih su napisali da ih “reklame napadaju” odnosno da su “agresivne”.
Gospodo draga, prije nego li se odjavim (s ciljem rušenje rekorda), htio bih vas uputiti u par sitnica.
U današnje vrijeme je vrlo teško pronaći nekoga tko će financirati vaše ideje. Pod tim mislim, u ovom konkretnom slučaju, da sjediš doma i programiraš i ne razmišljaš o ničem drugom. Dakle, da ne moraš raditi kao sakupljač čaša u lokalnom noćnom klubu ili pomagati susjedi da donese kašete s voćem na svoj štand. CIJELU NOĆ, DO POL 5 UJUTRO!!!
I sve to kako bi zaradio neku lovu i svoje ideje pretvorio u djela. Takvo stanje stvari, bilo kome tko sam krene iz ničega, u konačnici uvelike smanjuje mogućnost za uspjeh. Naravnom kad dođe do uspjeha, on je zbog svega toga još slađi. Da ne spominjem da su potrebni sati i sati učenja da bi došao do nekog nivoa znanja i da bi se uopće netko mogao upustiti u izradu aplikacija poput ove. A “naši stari” su nerijetko ponavljali da je vrijeme novac.
Stoga, ako Vas nervira kaj vas reklame “agresivno napadaju”, na početnom zaslonu Quglitze imate gumb “KILL ADS, SUPPORT GAME”, čijim će te klikom zauvijek “agresivnom reklamnom stroju” stati na kraj, za samo cca. 7,00 kn (nažalost: bez seta noževa, čak i ako to učinite odmah po instalaciji igre). Developere ćete, s jedne strane, učiniti najsretnijim ljudima na planeti, jer će na svom novčaniku osjetiti da netko cijeni njihov rad, s druge strane, omogućit ćete im da nam neke svoje nove ideje (a siguran sam da ih RoosterBee ima još na “lageru”) pretvore u neki novi izvrstan proizvod. Poput Quglitze.
I to bi bilo to od mene.
Gdje smo ono stali?
Na 13, ha?
Ćutim da bi ova noć mogla biti duga… 😉