Držati vaš Android smartphone što dalje od “zaraženih” aplikacija zahtjeva prije svega zdrav razum.
Nije tajna da je Android, kao OS, poprilično otvoren, te da pogoduje “lošim momcima” da rade “ružne stvari” više nego neki drugi OS-ovi.
Kao i svaki drugi OS, Android pokušava zaštititi svoje korisnike od “loših momaka”.
U većini slučajeva, korisnik ne mora prstom maknuti kako bi se zaštitio. Gotovo uvijek postoje vrata koja treba otvoriti, kako bi malware zarazio vaš android, a negativci se nadaju da će im korisnik, bilo svojom nepažnjom ili znatiželjom, ostaviti ta ista vrata otvorenima, kako bi se “loši momci” mogli posvetiti svom “poslu”.
Postoje osnovni koraci koje možete poduzeti kako bi bili sigurni da se to ne desi.
Mi ćemo vam dati pet jednostavnih savjeta za držanje virusa i malware-a podalje od vašeg Android.
1. Ako ne znate što je, ne instalirajte
Postupajte sa svojim aplikacijama kao što postupate s hranom. Ustvari, kako bi trebali postupati sa hranom. Ako ne znate kakva je aplikacija i čemu služi, dorbro razmislite želite li ju instalirati.
Nije neuobičajeno da u attach-u vašeg e-maila dobijete link na aplikaciju ili *.apk file za instalaciju. Savjet: ne žurite s instalacijom APK datoteke. Možda ta ista aplikacija povlači spam SMS poruka ili mailove.Ili možda još gore stvari… Jednostavno ne možete znati što se nalazi u nepoznatoj i nepouzdanoj aplikaciji dok je ne instalirate (osim ako sebe ne smatrate jednim od TOP10 hackera na planeti).
2. Instalirajte aplikacije isključivo s Google Marketa ili drugih renomiranih app dućana
Gdje biste radije kupili meso? Iz šatora pored ceste? Ili u mesnici, kod lokalnog mesara kojeg poznajete godinama i gdje imate daleko manje šanse za trovanje hranom
Odkud još preuzeti aplikacije? Amazon Appstore. U nekim stvarima se Amazon Appstore duplicira s Google Marketom: omogućava jednostavno i sigurno preuzimanje aplikacija.
Što treba izbjegavati? Čudne internet stranice koje nude linkove za pruzimanje aplikacija. App stor-ove koji izgledaju previše dobro da bi bilo istinito. Sve što “svugdje drugdje morate platiti”, a za vas je baš tu i sada besplatno (tipa: zaradi za dan za što ostalima treba čitavi mjesec).
3. Zaštitite se: Isključite opciju “Instaliraj s nepoznatih izvora/Install from unknown sources”
Dakle, kao što smo prije napomenuli, postoje “loši momci” koji rade “ružne stvari”. Dobra vijest je da, po defaultu, postoji i prilično jednostavan mehanizam na vašem Android smartphoneu koji će vas zaštititi od negativaca.
Naime, svaki Android telefon koji ima pristup Google Marketu dolazi s uključenom opcijom koja korisniku ne dozvoljava instalaciju aplikacija koje nisu odobrene i provjerene od strane Google sevisa. Izuzetno dobra opcija, što se sigurnosti tiče. Da je ta opcija uključena, na ekranu će vam se pojaviti upozorenje da aplikacija koju trenutno pokušavate instalirati nije dio Google Marketa te ukoliko je želite instalirati, to možete učiniti isključivo na vlatitu odgovornost.
4. Pročitajte “pravila igre” (Premisions)
Ovaj dio je najteži. Ali, moramo se prisiliti da i njega odradimo.
Svaki put kad instalirate neku aplikaciju na Android telefonu – bilo s Google Marketa ili od negdje drugdje – aplikacija (odnosno osobe ili tvrtka koja je nosioc autorskih prava) će postaviti određena “pravila igre”. U tim “pravilima igre” je opisano kojim dijelovima vašeg smartphone-a aplikacija ima pristup. Npr. možda aplikacija koristi kameru ili internet vezu, možda aplikacija ima opciju da “smina” sve što vi pišete po tipkovnici, možda otkriva vašu lokaciju ili prati slanje i primanje mailova…
Da, ovo sad sigurno zvuči zastrašujuće. Ali, sve ima svoju funkciju. Aplikacije za tipkovnice pamte što upisujete. Sve što se koristi GPS “otkrit” će vašu lokaciju. Ako aplikacija može poslati e-mail ili uspostavljati telefonske pozive za vas, biti će joj omogućen pristup vašim kontaktima.
Google bi, naime, trebao odraditi bolji posao i na puno jednostavniji način objasniti “pravila igre”, i zašto su baš takva. Kvalitetni prizvođači će navesti razloge zašto u svojim aplikacijama koriste funkciju kamere ili zbog čega im treba pristup vašim kontaktima (razlog više zašto koristiti aplikacije s Google Marketa i ostalih renomiranih app dućana).
No, vi također, kao krajnji korisnik trebate biti oprezni. Za primjer na koji način treba razmišljati, za primjer ćemo navesti aplikacije za promjenu pozadine na vašem smartphone-u. Koristi li takva aplikacija pristup internetu? Naravno. Da li je takvoj aplikaciji potreban pristup fotoaparatu? Možda, ako vam ista omogući da postavite pozadinu fotografiranjem. Da li je takvoj aplikaciji potrebna opcija “snimanja” tipkovnice? APSOLUTNO NE!!!.
Ako vam je potrebna pomoć ili niste sigurni koja su “pravila igre” kod određenih aplikacija, pronjuškajte malo po Android forumima ili pitajte “frenda koji kuži te stvari bolje od vas” (kod mene ovo drugo uvijek upali).
5. Da, možete koristiti antivirusne programe, ako želite
Često se postavlja pitanje: “E, jel’ mi treba antivirus na mom smartphone-u? Jesi ti kaj instalirao na svoj mob?”
Neki od nas su instalirali. Neki ne. Treba li vam? Vjerojatno ne. Google provjerava sve što ide kroz Google Market. Google također provjerava aplikacije koje ste vi instalirali na vaš smartphone (scary, ha?).
Međutim, ni te provjere nisu 100% sigurne. Bilo je nekoliko slučajeva lažnih antivirusnih aplikacija koje su se mogle skinuti s Google Marketa (ali to bi mogli prije nazvati iznimkom nego pravilom).
Također, nije se jednom desilo da antivirus skeniranjem krivo označi neki file kao virus.
Ako vas od svega toga hvata panika, onda definitivno instalirajte antivirus. Preporučamo da se držite nekih od već etabliranih imena u toj branši.
Također, predlažemo da se odlučite za aplikacije koje imaju i podosta dodatnih mogućnosti, kao što je mogućnost brisanja svih sadržaja u vašem smartphoneu ukoliko ga izgubite (Iako vam tu mogućnost Google nudi besplatno).
Kao što vidite, stvarno nije teško onemogućiti ulazak malware-a i virusa na vaš Android uređaj – što god vam paničari i strašljivci rekli.
I jedan od posljednjih savjeta: Ako imate bilo kakvih nejasnoća u svezi ove teme… slobodno “proguglajte”! Forumi su puni sitnih pomagača.