Sony je izbacio najbolji smartphone do sada, ali i on nije bez nedostataka
Na tržištu smartphone uređaja u Europi i Aziji Sonyjev ovogodišnji hit, Xperia Z, dočekan je s velikom euforijom. Premda je riječ o vrhunskom androidu s nekoliko izvanrednih karakteristika, Xperia Z brzo je pala u sjenu popularnijeg HTC-a One i Samsungovog Galaxyja 4.
Kako se 2013. godina približava kraju, svjedočimo novoj generaciji androida s većim ekranima, bržim procesorima i snažnijim baterijama. Od nasljednika Xperije Z logično se očekivalo da slijedi novi trend u svijetu androida, no moramo priznati da nas je Xperia Z1, u trenutku predstavljanja na IFI 2013 – zbog glasina koje su se ispostavile točnima – ostavila prilično ravnodušnim. U nastavku vam predstavljamo Xperiju Z1, koju smo nedavno dobili priliku testirati iz prve ruke.
Dobre strane Izvrsna izrada, brz i besprijekoran procesor, odlična kamera i softwerska podrška. |
Loše strane Pomalo glomazno kućište s velikim „tipkama“, loš vidni kut ekrana te slabe performanse i pogreške kamere u uvjetima slabog osvjetljenja. |
Zaključak Xperia Z1 nije samo najbolji smartphone koji je Sony do danas napravio, već je općenito izvrstan uređaj prema svim standardima. Međutim, na velikom tržištu Xperia Z1 nije bez konkurencije. Sumnjamo da Xperia Z1 može ikoga razočarati! |
Sony Xperia Z1 hardver
Iako se na prvi pogled Xperia Z1 čini kao uređaj identičan Xperiji Z (slična staklena pozadina uređaja i matirani odsjaj kućišta), kada čovjek uzme uređaj u ruke, razotkriva mnoštvo suptilnih detalja koji isprva nisu vidljivi oku. Ponajprije, Xperia Z1 je smartphone u aluminijskom kućištu i to sa zaobljenim rubovima zbog kojih je – u usporedbi Xperijom Z – ergonomski puno ugodniji za držanje u ruci i nošenje u džepu.
Možemo reći da Xperia Z1 obilježava daljnji napredak dizajna kojeg je Sony predstavio ranije ove godine s Xperijom Z i Tabletom Z. Drugim riječima, još uvijek se radi o uređaju ravnog, „kockastog“ i simetričnog oblika koji zahvaljujući brojnim detaljima izgleda bolje, ali i ostavlja dojam čvršće izrade od svojih prethodnika. U ovom pogledu riječ o do sada najboljem Sonyjevom smartphone uređaju. Nažalost, tanki sloj plastične maske s prednje i stražnje strane, koji je postavljen s ciljem dodatne zaštite kućišta, osim što zadržava prašinu, također doprinosi i osjećaju jeftinije izrade.
Na donjoj strani Xperije Z1 nalazi se veliki zvučnik prihvatljive glasnoće, ali neuvjerljivog basa koji čak i uz pomoć softverskih trikova (poput XLOUD-a) zvuči tanje nego što bi se to očekivalo (npr. u usporedbi s HTC-ovim BoomSoundom).
S desne strane smještena je većina tipki Xperije Z1. Tu ćete pronaći Sonyjevu okruglu metalnu tipku za otključavanje, ispod nje tipku za kontrolu glasnoće zvuka te tipku za upravljanje kamerom. Iznad tipki je smješten utor za mikroSIM karticu, dok se audio ulaz za slušalice nalazi na gornjoj strani uređaja. Na lijevom boku nalazi se kontakt za pričvršćivanje na dock.
Sva vratašca, utori i ulazi na Xperiji Z1 – osim utora za slušalice – natkriveni su zaštitnim plastičnim poklopcima (brtvama) koji Xperiji Z1 osiguravaju otpornost na vodu i prašinu, i to veću nego kod prethodne Xperije Z.
Na prednjoj strani Xperije Z1 nalazi se 5-inčni ekran, Sonyjev logo te mala, jedva vidljiva frontalna kamera razlučivosti 2 megapiksela. Odsustvo bilo kakvih tipki ili npr. zvučnika na prednjoj strani uređaja dio je dizajnerskog koncepta kojeg je Sony u mobilnom svijetu predstavio prije nekoliko godina.
Veliki ekran bez stvarnih kontrolnih tipki sa sobom, nažalost, nosi ergonomske poteškoće koje će ponjaprije iskusiti korisnici s malim rukama. To kažemo jer se Xperia Z1 – unatoč naprednom i dopadljivom dizajnu – pokazala kao uređaj koji je teško koristiti samo jednom rukom. Veliki bezeli smješteni uz donji rub ekrana situaciju nimalo ne olakšavaju.
Zaslon
Xperia Z1 dolazi s 5-inčnim LCD ekranom razlučivosti 1920×1080, izrađenim u Sonyjevoj Triluminos tehnologiji. Premda je riječ o iznimno kvalitetnom ekranu, štoviše Sonyjevom najboljem do sada, kod promjene vidnog kuta iz nominalne frontalne pozicije, boje na Xperiji Z1 izgledaju pomalo isprano. Riječ je staroj Sonyjevoj mani koja kod Xperije Z1 nažalost nije otklonjena. Štoviše, jako je čudno da kompanija poput Sonyja koja desetljećima predvodi u industriji high-end televizora i video opreme nije u stanju napraviti besprijekorno dobar ekran za smartphone.
Opet, ukoliko uređaj držite direktno pred sobom uvjerit će te se da je ekran izvanredno kvalitetan. Slika pokazuje izvrsnu svjetlinu, bistrinu i jasnoću. Bijela boja je svijetla i pritom nikad isprana, dok je crna boja duboka i na pragu potpune tame. Uz to, Xperia Z1 je opremljena Sonyjevim posebnim softverom “X Reality for Mobile” koji poboljšava grafičke performanse ekrana, odnosno podiže kontrast i smanjuje šum fotografija i filmova.
Performanse Xperije Z1 apsolutno su vrhunske. Naime, uređaj pokreće Qualcomm Snapdragon 800, jedan od najbržih čipsetova na mobilnom tržištu danas. Snažan procesor podržava 2GB RAM-a. Od 16GB unutarnje memorije koliko dolazi s Xperijom Z1, korisniku na raspolaganju stoji 11GB. Memorija je, dakako, proširiva putem microSD utora. Zanimljivo je da aplikacije koje rade uz kameru podržavaju premještanje fotografija i filmova na vanjsku memoriju, dok same aplikacije pri tome nije moguće premjestiti.
Na Xperiji Z1, slično kao na LG-ijevom G2, Qualcommov posljednji čipset omogućava savršen rad animacija i aplikacija, ali i besprijekorne performanse zahtjevnijih video naslova poput Need for Speed: Most Wanted. Protekli Sonyjevi smartphonei u pogledu performansi nisu uvijek bili najuspješniji, no na sreću to nije slučaj i s Xperijom Z1.
Što se tiče mogućnosti povezivanja, Xperia Z1 podržava sve moguće opcije, što se uostalom i očekuje od jednog high-end smartphone uređaja. Korisniku su na raspolaganju Wifi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 te DC-HSDPA i LTE podrška.
Telefonski pozivi su jasni i glasni i tijekom razgovora nije moguće uočiti nikakve poteškoće ili smetnje.
Softver i operacijsko sučelje
Sony Xperiju Z1 pokreće Android 4.2.2 Jelly Bean. U odnosu na Xperiju Z i Xperiju P korisničko sučelje Xperije Z1 pokazuje neke preinake, što se ponajprije odnosi na poboljšanje detalja grafike te veću gipkost animacija. Naime, detalji poput home-screen widgeta ili trake menija sa zaobljenim uglovima i u svjetlijim tonovima djeluju podatnije te uređaj čine ugodnijim za uporabu .
U ovom pogledu Sony se približava Googleovom „Holo“ dizajnu, što se može primijetiti kad se pogledaju brojne on-screen tipke ili uzme u obzir pokretanje Google Now-a jednostavnim dodirom na aplikaciju. Slična situacija je i sa Sonyjevim aplikacijama u task meniju koje se na ravnini zaslona prema potrebama ili željama s lakoćom premještaju, proširuju ili smanjuju. Opcije podešavanja su limitirane, no korisniku je dana mogućnost pretvaranja home-screen widgeta u male aplikacije.
Kontrolne tipke i traka za obavijesti u Sonyjevim aplikacijama – poput launchera, messaging aplikacije i tipki za pozive – sa svojim zaobljenim vanjskim linijama pokazatelj su grafičke homogenosti i dizajnerske dosljednosti.
Kod standardnih kontrolnih tipki Androida 4.2 na Xperiji Z1 korisnik ima mogućnost personalizacije, tj. odabira onih koje želi smjestiti u posebnu „zasjenjenu traku“. Druge mogućnosti personalizacije (Settings > Personalization) tiču se uobičajne konekcije, svjetline ekrana, Wifi-ja, načina rada u avionu, auto-rotacije, roaminga i drugog.
U novom Sonyjevom softveru korisnik će otkriti mnoštvo korisnih dodataka. Uzmimo na primjer messaging aplikaciju s mogućnosti automatskog dijeljenja lokacije ili npr. fotografije.
Pogon za generiranje tema, poznat još iz vremena stare Xperije Arc, na Xperiji Z1 donosi posljednja grafička rješenja. Tako među osam različitih tema – koliko je korisniku dano na izbor – svaka ima odgovarajuću boju, pozadinu za home screen i lock screen, kao i neku od jarkih boja unutar sustava korisničkog sučelja te određenih Sonyjevih aplikacija.
Na Xperiji Z1 se nalazi mnoštvo drugih aplikacija koje se postavljene sa svrhom povezivanja Xperije s drugim Sonyjevim uređajima. Izdvojimo PlayStation Mobile za igrice i aplikaciju koja korisniku omogućava povezivanje s kontrolerima PlayStation-a 3. Također, ukoliko posjedujete Xperia tablet, znajte da Throw funkcija na Xperiji Z1 omogućuje brzu razmjenu informacija između dva uređaja.
Po pitanju glazbe i filmova, na raspolaganju stoje Music Unlimited i Video Unlimited – umreženi s Walkman i Movies aplikacijom. Kao alternativa instaliran je Googleov Play Music i Play Movies.
Standardne aplikacije s kojima smo se susretali na starijim Sonyjevim smartphone uređajima na Xperiji Z1 dopunjene su brojnim zanimljivim opcijama. Tako su na primjer Notes app bilješke organizirane u atraktivnom tabličnom obliku, dok Sketch app – predstavljen na Xperiji Z Ultra – omogućuje crtanje karikatura i anotiranje fotografija.
Sve u svemu, Xperia Z1 donosi istinski prijateljski nastrojeno korisničko sučelje koje je, kako se čini, rezultat uspješnih kompromisa između Sonyjevog ekosistema i dizajna te Googleovog vizualnog stila. S obzirom da su i same radne performanse besprijekorne – zahvaljujući snažnom Snapdragon 800 procesoru – vjerujemo da će većina korisnika Xperije Z1 biti zadovoljna.
Međutim, tijekom sedmodnevnog testiranja susreli smo se i s nekim ozbiljnim poteškoćama u radu softvera što je rezultiralo smrzavanjem uređaja koji smo potom morali resetirati. Još ozbiljniji problem dogodio se s pozadinskim osvjetljenjem i nemogućnošću napajanja ekrana dok se nalazi u sleep mode stanju. Iako problem nije bilo teško otkloniti, navodimo da smo za ovu operaciju bili prisiljeni povezati uređaj i računalo, što prosječni korisnik nikad ne bi trebao iskusiti.
Na sreću, korisnicima Xperije Z1 na raspolaganju je snažna online podrška koja nudi rješenja za ovaj i druge slične probleme.
Sony Xperia Z1 kamera
U današnjem mobilnom svijetu Xperia Z1, sa 20,7-megapikselnim Examor RS senzorom formata 1/2,3-inča i Sonyjevim G objektivom, predstavlja smartphone s tehnološki najnaprednijom kamerom. Nenadmašivu optičku razlučivost podupiru aplikacije s opcijama preuzetim iz Sonyjevog asortimana fotoaparata, dok je samo upravljanje olakšano posebnom tipkom na boku uređaja.
Općenito gledajući kvaliteta slika je vrlo dobra, pa čak i izvrsna u nekim slučajevima. Prednosti i mane slične su kao i na starijim Sonyjevim smartphone uređajima. Tako na primjer fotografije iz blizine oduzimaju dah, dok one snimljene u 20-megapikselnom režimu pokazuju izvanrednu kvalitetu detalja. Unatoč tome, u uvjetima slabog osvjetljenja slika izgleda prilično prosječno. Osim toga, čak ni u posebnom „noćnom“ režimu mutne i neoštre snimke nije moguće u potpunosti izbjeći.
Usprkos senzoru od 20 megapiksela, aplikacije koje podržavaju rad fotoaparata više su usredotočene na mogućnosti interpolacije, tj. na maksimalnu iskoristivost raspoložive optike kod snimanja u manjoj zadanoj rezoluciji. Riječ je o istom principu koji je primijenila i Nokia na svom posljednjem uređaju – Lumiji 1020.
U usporedbi s Galaxyjem S4 koji ima 13-megapikselni senzor, Sony Xperia Z1 u punoj optičkoj razlučivosti pokazuje tek nešto bolji izgled detalja. Iz toga je jasno da je najveći adut kamere Xperije Z1 u interpoliranoj rezoluciji koja korisniku dopušta uporabu digitalnog zooma bez ugrožavanja slikovnih kvaliteta.
Nevažno o tome u kojoj rezoluciji snimate – optičkoj ili interpoliranoj – digitalni šum fotografija na Xperiji Z1 bitno je manji nego na prethodnoj Xperiji Z. Ipak, pored svih pomaka čini se da se optika Xperije Z1 ne može nositi s rivalima iz iste high-end klase. Naime, kod fotografiranja pejzaža moguće je zapaziti nepredvidivo ponašanje autofokusa, što je rezultira mutnim slikama. Također, čini se da procesor fotoaparata prilikom kompresije guta više detalja nego što je poželjno.
Isto tako, moguće je primijetiti da je fotoaparat iznimno osjetljiv na drhtanje ruke. Razlog tome može biti u samom smještaju objektiva u ugao kućišta ili pak u nedostatku bilo kakve optičke stabilizacije. Kako god da na to gledate, Xperia Z1 će prije dati neoštre slike nego npr. Galaxy S4 s uključenom Steady Shot opcijom.
Kod fotografiranja pri slabom osvjetljenju Xperia Z1 daje solidne slike, premda u ovim uvjetima problem neoštrih slika više dolazi do izraza. U ovom pogledu HTC One još uvijek prednjači ispred Sonyjeve Xperije.
Kako smo već spomenuli, aplikacije koje dolaze uz Xperijinu kameru donose neke nove, zanimljive opcije i mogućnosti. Superior Auto režim rada, na primjer, omogućava automatsko fotografiranje u rezoluciji od 8 megapiksela, u formatu fotografija 16:9. S druge strane, u manualnom režimu rada uz snimanje fotografija u maksimalnoj rezoluciji korisniku su na raspolaganju brojni zanimljivi „scenski efekti“ koje može primijeniti. Tu su također standardna panorama, filteri i štošta drugo.
Posebna AR aplikacija (augmented reality ili superstvarnost) u vaše fotografije ugrađuje dinosaure i druge prapovijesne životinje, dok Info-Eye koji je pomalo nalik na Google naočale daje informacije o predmetima ispred objektiva. Mnoge druge zanimljive i zabavne aplikacije korisniku su za download dostupne preko Sony Select-a.
Video performanse Xperije Z1 su standardne (30fps, 1080 p) i posve solidne. Kod snimanja na dnevnom svjetlu slika pokazuje iznimnu kvalitetu, a u uvjetima slabog osvjetljenja izgleda bolje nego na starijim Sonyjevim smartphoneima. Nažalost, nedostatak optičke stabilizacije čini svoje, pa i kod snimanja videa Xperia Z1 zaostaje pred rivalima iz iste klase.
Baterija
Baterija Xperije Z1 spada među najsnažnije na tržištu mainstream smartphone uređaja. Kako su naši testovi pokazali, kapacitet baterije od 3000mAh dostatan je za napajanje 5-inčnog ekrana, snažnog procesora i LTE veze i to u punom opterećenju punih 11 sati prije upozorenja na 23% preostale energije, odnosno 2 sata i 18 minuta preostalog rada.
Dodatna ušteda energije ostvaruje se pokretanjem Sonyjevog Stamina režima rada koji prilikom gašenja ekrana deaktivira pozadinski rad uređaja. Dodatno, kad je baterija pri kraju, korisniku je na raspolaganju mogućnost deaktivacije određenih funkcija, poput svjetline ekrana i drugih mobilnih funkcija.
Zaključak
Xperia Z1 je najbolji Sonyjev smartphone koji stoji uz sam bok drugih vrhunskih androida u današnjem mobilnom svijetu (Galaxy S4, HTC One, Moto X, LG G2). U odnosu na prethodne uređaje i Xperiju Z, Xperia Z1 pokazuje golem napredak u pogledu izrade, ima vrhunski hardver te suptilniji softver. Uređaj opet nije bez nedostataka. Spomenimo samo probleme zaslona s kojim se korisnik suočava tijekom gledanja iz nekog kuta koji nije nominalno frontalan.
Međutim, potencijalnog korisnika Xperia Z1 vjerojatnije će odbiti svojim dimenzijama. Ponavljamo, Xperia Z1 je velik i prilično glomazan uređaj s velikim bezelima – u ergonomskom pogledu potpuna suprotnost Motu X.
Xperia Z1 ima izrazito kvalitetnu kameru sa senzorom najveće razlučivosti u mobilnom svijetu. Iako interpolirane 8-megapikselne fotografije korisnika mogu oduševiti, ne možemo se oteti dojmu da Xperia Z1 kao fotoaparat za svakodnevnu uporabu zaostaje za drugim uređajima poput Galaxyja S4.
Na kraju, Xperia Z1 nije samo najbolji Sonyjev uređaj do sada, nego i jedan od najboljih androida uopće. Vjerujemo da izborom Xperije Z1 nitko neće biti razočaran.
Via Androidcentral