Tinejdžerica iz Saratoge u Kaliforniji izumila je sićušan urađaj kojim je moguće napuniti mobitel ili drugi prijenosni uređaj u samo 20 do 30 sekundi.
Eesha Khare izumiteljica je ovoga super brzog uređaja za punjenje poznatog kao super – kondenzator. Na Intelovom međunarodnom sajmu znanosti i tehnologije u Phoenixu osamnaestogodišnjakinja je osvojila Intelovu nagradu za mlade znanstvenike u iznosu od 50.000 dolara s kojom će platiti školovanje i tako nastaviti raditi na drugim znanstvenim projektima.
Uređaj puni LED diodu te ga je moguće umetnuti u bateriju za mobitel s potencijalnom primjenom na auto akumulator. Baterija ima sposobnost zadržavanja energije na duži period te se, za razliku od standardne baterije koja se može puniti i prazniti oko 1000 puta, puni i do 10.000 puta.
„Uvijek mi crkne baterija na mobitelu“, odgovorila je mlada izumiteljica kada su ju novinari upitali što ju je navelo na izum takvog uređaja. Khare je dodala kako joj je izum super kondenzatora omogućio da se fokusira na bavljenje nanotehnologijom kako bi mogla doprinijeti novim izumima koji će donijeti napredak na različitim poljima života.
Što Eesha Khare kaže o svom uređaju
Eesha vjeruje kako uređaj koji je izumila nije koristan samo za mobitele, nego i za mnoge druge elektroničke uređaje te se zbog svoje fleksibilnosti može koristiti u reklamnoj i modnoj industriji.
Za projektiranje super kondenzatora s povećanom gustoćom energije Eesha Khare je koristila laboratorijsku opremu na Sveučilištu Santa Cruz u Kaliforniji uz mentorstvo Dr. Yat Lija.
U projektu pod nazivom „Design and Synthesis of Hydrogenated TiO2- Polyaniline Nanorods for Flexible High- Performance Supercapacitors“ Khare je pokušala osmisliti učinkovit spremnik energije za kojim žudi rastuća mobilna industrija.
Na Intelovom međunarodnom sajmu znanosti i tehnologije još dvoje tinejdžera osvojilo je nagrade. Ionut Budisteanu osvojio je Gordon E. Moore nagradu vrijednu 75.000 dolara za projektiranje niskobudžetnog samoupravljajućeg automobila koji se koristi umjetnom inteligencijom. Njegov izum može u realnom vremenu bez ikakvih problema detektirati cestovni trak te voziti bez udaranja o rubnik ceste.
Henry Lin iz Shreveporta također je osvojio Intelovu nagradu za mlade znanstvenike u vrijednosti od 50.000 dolara. Njegova simulacija tisuća grupiranih galaksija pruža znanstvenicima mnoštvo vrijednih podataka te mogućnost daljnjeg proučavanja i razumijevanja misterija astrofizike: tamna tvar, tamna energija, ravnoteža grijanja i hlađenja masivnih objekata u svemiru.
Svake godine se na Intelovom sajmu znanosti i tehnologije natječe 1.600 mladih znanstvenika iz više od 70 država svijeta. Iz Intela naglašavaju da podržavaju ovakav oblik natjecanja jer vjeruju da su znanost i matematika temelj većine inovacija, što je samo po sebi neophodno za globalni ekonomski rast i napredak društva.