Postoji puno raznih mitova o smartphoneima u svijetu Androida koji se jednostavno podrazumijevaju bez daljnjeg ispitivanja. Lako je uvidjeti kako do toga dolazi: nešto se, slučajno ili pod određenim okolnostima, dogodi jednom i po nekom automatizmu postaje pravilo. Ovaj tekst doprinosi tezi da jedna lastavica ne čini proljeće i da su najčešći mitovi o pametnim telefonima ujedno i najčešće zablude, daleko od istine.
1. Trebate koristiti samo onaj punjač koji ste dobili s vašim novim telefonom
Da je ovo istina, u našem uredu ne bi radio niti jedan mobitel. Vrlo rijetko koristimo “ispravni” punjač, a uređaji nam se redovito pune tijekom radnog vremena. Ipak, nepošteno bi bilo ne priznati da u ovoj tezi ima mrvica istine.
Napon i snaga svakako utječu na to kako se neki uređaj puni. Različiti punjači imaju različite specifikacije, ali realno možete povezati bilo koji uređaj s usb-om s bilo kojim usb kabelom, uštekati kabel u bilo koji usb ulaz i ništa neće “eksplodirati”. Dapače, jači punjač trebao bi ubrzati proces punjenja baterije na vašem uređaju.
To ipak ne znači da trebate koristiti prvi punjač na koji naletite na placu, jer loše izrađeni punjači zaista mogu naštetiti vašim uređajima. Međutim, spojiti Sony smartphone na punjač od HTC-a je sasvim u redu i neće naštetiti vašem telefonu.
2. Crni wallpaper štedi bateriju
Ovo je donekle istina, ali je daleko od univerzalne istine. Crni wallpaper može donekle uštedjeti trajanje baterije na uređajima s LED ekranima (uključujući i AMOLED i OLED), jer LED ekrani ne zahtjevaju napajanje za crne piksele. S druge strane, LCD ekranima je potrebno napajanje čak i za crne piksele, zbog čega, između ostalog, LCD ekrani nikad ne mogu pokazati pravu crnu boju. Zato, slobodno zašarenite svoj telefon i ukrasite ga nekom slikom koja vas veseli.
3. Bolje specifikacije znače i bolje performanse
Kada neki proizvođač istakne “4GB RAM-a i 21 MP kamera”, lako je pretpostaviti da će ta kamera raditi bolje od prethodne, starije verzije s manje megapiksela.
Međutim, ako samo, primjera radi, pogledamo performanse za HTC One M9 koji ima jedan od najbržih procesora za smartphone na svijetu (Octa-core Snapdragon 810), vidjet ćemo da je učinak lošiji od 2 godine starijeg LG G2 i njegovog Snapdragon 800 čipa.
Kod dual-corea, Nexus 6 i Galaxy S5 Plus, s posljednjom generacijom procesora Snadragon 805, vidjet ćemo da su također superiorniji od HTC One M9. Ovim primjerima smo samo htjeli istaknuti da često stariji hardware nadmašuje trenutačno najnovije kompnente nekog uređaja, jer bez pravilne implementacije, najsavršeniji hardwarei ne znači puno.
4. Pretjerano punjenje oštećuje bateriju
Današnji telefoni su pravljeni tako da se sami brane od pretjeranog punjenja i zagrijavanja, pa ukoliko ostavite telefon da se puni preko noći, neće mu se ništa dogoditi, čak iako je već odavno na 100%.
Međutim, punjenje telefona svakako grije bateriju, što samim tim grije i telefon. Ukoliko ste telefon ušuškali u futrolu ili ga ostavili ispod jastuka, može doći do pretjeranog zagrijavanja što posljedično može dovesti do nekakvog oštećenja. Rješenje bi bilo da uvijek izvadite telefone iz futrola i punite ga na otvorenom prostoru, kako bi izbjegli ovu potencijalnu štetu.
5. “Factory Reset” briše sve podatke iz telefona
Često se savjetuje da telefon skroz ispraznite i vratite ga na tvorničke postavke prije nego što ga prodate, poklonite ili bacite. I to je svakako dobar savjet, vraćanjem na tvorničke postavke uklonit ćete većinu podataka iz vašeg telefona. Međutim, nećete ukloniti baš sve. Kod Androida je to velika mana i procjenjuje se da otprilike 630 milijuna mobitela ne može uspješno ukloniti sve podatke i fajlove, poput kontakata, fotografija, mailova, itd. Razlog ovome je što se sadržaj zapravo samo stavlja u neku vrstu uspavanog stanja spremnog da bude izbrisan u nekom trenutku. Jedini savjet koji postoji na ovu temu jest da telefon kodirate prije vraćanja na tvorničke postavke kako bi ste imali najbolje šanse za uspješno uklanjanje svih datoteka.