Da li Google prati vaš smartphone kamo god ide? Naravno – ali samo ako mu dozvolite.
Svako malo iskrsne priča na nekom blogu o tome kako Google automatski prati vašu lokaciju na vašem Android uređaju (ili iPhone-u), a dokaz je određena web stranica na kojoj možete vidjeti detalje o vašim svakodnevnim kretanjima. Dakle, da li Google stvarno prati kamo idete s vašim smartphone-om? Da, samo ako ste mu dali dopuštenje za to. A ako vam smeta što Google sprema podatke o svim vašim lokacijama, možete se lako odjaviti.
Prijava i pohrana vaše lokacije
U središtu pozornosti ove teme su dvije Google-ove značajke – Location Reporting i Location History.
Location Reporting je ”prekidač” na svakom zasebnom uređaju, koji je povezan s vašim Google računom. U startu je isključen, a ako ga uključite – npr. kada prvi put otvorite Google Maps i kliknete OK na poruku u kojoj vas pitaju da povremeno pohrane vašu lokaciju – vaš smartphone će povremeno prijaviti svoju lokaciju Google-u.
Location History je ”prekidač” na vašem Google računu koji utječe na sve uređaje. Ako je uključen, dozvoljava Google-u da pohrani podatke o svim vašim lokacijama sa svih vaših uređaja kroz proteklo vrijeme. Kao i Location Reporting, isključen je dok ga ne uključite – opet, najvjerojatnije kada odobrite Google Maps-u da pohrani vašu lokaciju. Možete isključiti Location History, a Location Reporting ostaviti uključen, ali to može utjecati na druge aplikacije poput Google Now-a.
Sve informacije koje Google sakupi možete pogledati na maps.google.com/locationhistory.
Što se događa kada postavljate novi Android uređaj
Kada prvi put uključite novi Android uređaj i pokrenete početne postavke, vaš smartphone po default-u ima isključen Location Reporting i Location History. Postoji nekoliko načina na koje možete Google-u omogućiti pristup tim stvarima. Možete ručno uključiti obje opcije pod Google Settings > Google Location Reporting ili ako pokrenete Google Maps ili Google Now, onda se trebate prijaviti na Location Reporting i Location History, kako bi maksimalno iskoristili ove usluge (iako za Maps možete preskočiti ovaj korak i dalje koristiti sve osnovne značajke aplikacije).
Kada prvi put pokrenete Google Maps i prihvatite uvjete korištenja, naići ćete na natpis ”Enhance your Google Maps experience” (poboljšajte vaš Google Maps doživljaj), kao što je prikazano na slici. Link ”Learn more” vodi vas na Google-ovu stranicu podrške, koja vam objašnjava da ćete uključiti Location Reporting i Location History. Također vas upozorava da i druge Google-ove aplikacije mogu pristupiti tim podacima: npr. Google Maps ih može koristiti kako bi poboljšao vaše rezultate pretraživanja prema mjestima koja ste posjetili. Ista stvar je i s aplikacijom Google Now – ako se prijavite uključit ćete Location Reporting i Location History (Google Now time također dobiva pristup gomili drugih stvari povezanih s vašim Google računom, uključujući Gmail i vaš kalendar).
Na iOS-u su obje opcije uključene i nalaze se u Settings > Location History unutar Google-ovih aplikacija.
Zašto Google treba te podatke?
Google barata mnogim uslugama koje su bazirane na lokaciji, posebno na mobilnim uređajima poput smartphone-a i tablet-a. Kako bi te usluge najbolje radile moraju imati pristup podacima o vašoj lokaciji – i u nekim slučajevima, podatke o vašim prijašnjim kretanjima. Google Now vam daje upute do mjesta koja ste prije često posjećivali, a Google Maps može pohraniti mjesta na kojima ste nedavno bili i koristiti ih da prikaže relevantnije rezultate pretraživanja. Ista je stvar s Google+ stories, koji povlači podatke o prošlim lokacijama kako bi napravio kronološki pregled vaših putovanja.
Ono što Google neće napraviti je proslijediti ove informacije drugim korisnicima ili marketarima bez vašeg dopuštenja.
Kako se odjaviti ili pobrisati povijest vaših lokacija
Na Android uređajima, možete otići na Google Settings > Google Location Reporting i isključiti Location Reporting i Location History. Pod Location History ugledat ćete veliki gumb za brisanje povijesti svih vaših lokacija. Možete također pogledati povijest vaših lokacija prijavom na maps.google.com/locationhistory. Tamo možete vidjeti koje informacije Google ima o vašim kretanjima, pobrisati pojedinu lokaciju ili sve lokacije.
Na vama je da odlučite
Google ništa ne radi automatski bez vašeg pristanka. Svi smo već navikli na klikanje kroz disclaimer stranice i prihvaćanje uvjeta korištenja bez da smo ih temeljito pročitali. No, važno je da smo svjesni na što pristajemo kada se prijavimo. Iz Google-ove perspektive, treba naći ravnotežu između pružanja dostatnih informacija korisnicima kako bi mogli donijeti pravu odluku, a da ih pritom ne zasipate tehničkim detaljima. Na vama je da odlučite da li je to ok. Ako je, nemojte se iznenaditi kada pročitate da Google stvarno pohranjuje vašu lokaciju i da je ta informacija vama (i samo vama) dostupna na web-u za pretraživanje. Ako vam je to ”prejezivo”, možete se lako odjaviti. Google je prilično otvoren po pitanju kako i gdje to možete napraviti.
Možete vidjeti povijest lokacija svog vlastitog Google računa na web-u pod Google’s location history site.