Podešavanje vaših aplikacija na auto-update je jednostavno, ali da li je i pametno?
Ako mrzite kad vas gnjave s update-om aplikacija, Google Play Store ima jednostavno rješenje za vas zvano auto-update, koji ne zahtijeva nikakvu interakciju s vaše strane. Ali samo zato što je to lako za napraviti ne znači da trebate slijepo srljati u to.
Evo kako ga možete uključiti i isključiti i par savjeta zašto to napraviti ili ne napraviti.
Kako namjestiti aplikacije na auto-update/isključivanje auto-update-a
- Otvorite aplikaciju Google Play Store na vašem mobitelu ili tabletu
- Kliknite na padajući popis s lijeve strane
- Otvorite “Settings”
- Pod “General” kliknite na “Auto-update apps”
Zatim vam ponude tri opcije:
- Do not auto-update apps: u potpunosti isključuje auto-update, aplikacijski update-i sami će vam dati obavijest kad je potrebno nešto napraviti.
- Auto-update apps at any time: ova opcija dozvoljava auto-update vaših aplikacija u pozadini kada je neki od njih raspoloživ. To uključuje dozvolu za downloadanje preko vaše mobilne mreže, pa ako imate ograničen promet definitivno bi trebali izbjegavati ovu opciju.
- Auto-update apps over WiFi only: uklanja mogućnost automatskog udate-a aplikacija korištenjem vaše mobilne mreže.
Da li bi trebali koristiti auto-update?
Rekreativni korisnici Androida mogli bi misliti da je to što ne moraju sami update-ati aplikacije, najbolja stvar na svijetu, što za njih vjerojatno i je. Ali ima nekoliko dobrih razloga zbog kojih bi ipak mogli baciti pogled na vaše aplikacije prije nego se update-aju.
- Changelogs: naravno, ne koriste ih svi programeri, ali changelog je jedan od najjednostavnijih načina provjeravanja što ima novog u najnovijoj verziji neke aplikacije. Ako koristite auto-update za sve – i ako vas programeri posebno ne upozore unutar aplikacije – onda ćete propustiti changelogs, osim ako ne odete na listu u Play Store-u, što onda nameće pitanje da li se uopće isplati koristiti auto-update?
- WiFi vs. mobilni internet: recimo da neko vrijeme niste u blizini WiFi-a i dobijete hrpu updatea u store-u. Vjerojatno ih nećete htjeti sve odjednom downloadati preko mobilnog interneta, ali možda će postojati jedan koji trebate odmah preuzeti. U toj situaciji ćete ipak otići u Play Store i preuzeti ga ručno.
Dopuštenja
Česte su rasprave o dopuštenjima, što je važno za zapamtiti kad je u pitanju auto-update aplikacija. Evo što se događa s novim dopuštenjima i auto-update-om aplikacija, ravno s Googlea:
Ako vam je automatski update omogućen, nećete trebati pregledavati i prihvaćati ova dopuštenja sve dok su uključena u grupu dopuštenja koju ste već prihvatili za određenu aplikaciju. Ako aplikacija treba pristup dodatnoj grupi dopuštenja, pitat će vas da ručno prihvatite update, čak i ako ste namjestili da se aplikacija automatski update-a.
Ako aplikacija treba nova dopuštenja kao što je gore navedeno, a vi ste namjestili aplikacije na auto-update, primit ćete obavijest da spomenuti update traži vaše dopuštenje za download.
Zaključak
Na kraju nema točnog ili pogrešnog odgovora na ovo pitanje, jer je Google stavio ”alate” na pravo mjesto kako bi osigurao da nikakva nova dopuštenja ne prolaze bez vašeg odobravanja. Sve je zapravo stvar vašeg osobnog ukusa. Ako ste učestali korisnik aplikacija, auto-update je dobro riješenje za vas, kao što bi mogao biti ako vam toliko ne smetaju changelogs. Ali ako volite pažljivo pratiti što je što, onda je bolje da ne koristite auto-update.