Manji, no ne i lakši
Iako bi smo htjeli vjerovati drugačije, nije svim kupicma smartphonea bitna veličina. Naime, među nama postoje i oni koji žele smartphone koji dobro leži u ruci, u džepu, pa čak i u novčaniku. Međutim, nije uvijek lako upakirati najbolje i najbrže funkcije u komaktan i „udoban“ smartphone. U tom pogledu dašak svježine donosi tvrtka HTC s HTC One Mini smartphone uređajem koji obećava većinu funkcija koje posjeduje skuplji i veći (4.7 inčni) HTC One.
Unatoč uspijehu smartphonea HTC One te naporima tvrtke da podigne tržišni rejting drugih uređaja srednje klase, poznatom tajvanskom proizvođaču prošla godina nije bila naklonjena. Novi HTC-ov smartphone – službeno predstavljen prije desetak dana – označava najrecentniji pokušaj tvrtke da se probije na tržište smartphone uređaja srednje klase.
Video prikaz
HTC One Mini hardver
U pogledu dizajna HTC One Mini pokazuje mnoge sličnosti sa svojim većim 4.7 inčnim bratom HTC-om One. Naime, kao i kod HTC-a One ekran je i ovdje stiješten između BoomSound zvučnika (jednim pri vrhu i jednim pri dnu), stražnji aluminijski dio je blago zakrivljen te su sve tipke i utori vrlo slično razmješteni. Uz to, HTC One Mini nastavlja tradiciju HTC-ovog jedinstvenog (premda ne i univerzalno popularnog) postava s dvije tipke.
U glavne karaktersitike novog uređaja svakako se ubraja manji, 4.3 inčni zaslon, zbog čega je uređaj nešto manji i nešto lakši u usporedbi s većim HTC One-om. Ipak, One Mini je još uvijek velik i visok smartphone. Najveća ušteda na prostoru postignuta je po širini uređaja, što HTC One Mini čini izrazito ugodnim za držanje u jednoj ruci. Zahvaljujući toj pogodnosti i prebiranje palcem po ekranu vidno je olakšano.
Ekran SuperLCD tehnologije ima razlučivost od 720 piksela raspoređenih na 4.3 inča (341 piksel po inču). Riječ je o jako kvalitetnom ekranu s bogatim bojama, vrlo visokom maksimalnom svjetlinom te širokim kutom gledanja. (Iako nismo sigurni, vjerojatno je riječ o istom zaslonu kojeg je HTC uprabio prošle godine na Windows Phoneu 8X)
Iako mu je maska pretežno od metala, HTC One Mini ima nešto veći udio plastičnih komponenti od HTC-a One. Bočni okvir od sjajnog polikarbonata – sličan kao i kod prošlogodišnjeg HTC X – aluminijske dijelove štiti od grebanja i udaranja. Kada se mobitel primi u ruke, aluminijska poleđina može ublažiti osjećaj da je uređaj više plastičan, nego metalan.
HTC One Mini pokreće dvojezgreni Snapdragon 400 procesor od 1.4 GHz te 1GB RAM-a. Iako se ne radi o posljednjoj tehnologiji, Snapdragon 400 – prethodno ugrađivan u HTC First i Galaxy S4 Mini – dokazao se kao dovoljno dobar procesor za ekran razlučivosti 720 piksela kakav ima One Mini. S obzirom da specifikacije hardvera sve manje i manje utječu na brzinu i zadovoljstvo korisnika, u svakodnevnoj upotrebi HTC One Mini pokazao se jednako brzim kao i njegov veći brat.
Stražnja kamera (Ultrapixel) razlučivosti 4 megapiksela identična je ostalim kamerama koje HTC ugrađuje u svoje druge smartphone. Ipak, u usporedbi s drugim modelima, kamera One Minija nema optički stabilizator slike (OIS). Taj nedostatak, međutim, HTC kompenzira softverskom podrškom.
Među drugim nedostacima – u usporedbi s drugim HTC-ovim smartphone uređajim – One Mini pokazuje odsutnost NFC-a i IR-a. S obzirom da IR zamjenjuje daljinski upravljač za televizor, vjerujemo da će većina korsnika više žaliti za IR-om nego za NFC-om.
Što se tiče interne memorije, HTC One Mini ima karticu od 16 GB, od kojih vlasnik ima na raspolaganju 12 GB za svoje osobne podatke.
HTC One Mini softver
HTC One Mini pokreće operativni sustav Android 4.2.2. Jelly Bean i HTC 5 Sense zahvaljujući kojima animacije rade bez zastajkivanja, a aplikacije se instatno pokreću. Također, gotovo sve naširoko reklamirane karakteristike HTC-a Sense 5 – među njima BlinkFeed s podrškom za Instagram i široka paleta widgeta za personalizaciju korisničkog sučelja – na HTC-u One Mini rade besprijekorno. Činjenica da smartphoneom One Mini upravlja Android 4.2 znači da imate opciju brzih postavki, zaključavanja zaslona te instalacije animiranog screensavera poput Daydreama.
Kamera i galerija slika također spadaju među prednosti HTC-a Sense 5. Kao što smo već rekli, One Mini ima istu kameru kao i HTC One s tom razlikom da One Mini nema optički stabilizator slike. Nedostatak optičke stabilizacije kompenzira se softverskom podrškom što pri samom fotografiranju nažalost dodatno krade vrijeme. Unatoč tome, fotografiranje s HTC-om One Mini – pod uvjetom da imate mirnu ruku – uglavnom je ugodno.
Upravo kao i HTC One, One Mini može snimati Zoe snimke – kratke video klipove od 3 sekunde – te fotografije i video uratke automatski organizirati u galerije. Uz to, posljednja verzija HTC-a Sense korisniku na raspolaganju daje iste video highlight teme koje ima i HTC One.
Što se tiče softvera, HTC One Mini je beskompromisan. Jedina aplikacija za koju smo primjetili da nedostaje u softverskom paketu One Minija je Sense TV aplikacija koja je uklonjena najvjerojatnije zbog pomanjkanja IR upravljača.
Kod HTC-a One Mini najviše nas impresionira činjenica da unatoč slabijoj konfiguraciji uređaj po pitanju performansi ne pokazuje nikakve manjkavosti.
Kratka usporedba