3. travnja 1973, Motorolin zaposlenik Martin Cooper uputio je prvi poziv sa mobilnog telefona u New Yorku svojim konkurentima ATT-u, navodno govoreći: “Samo Vas zovem da vidim da li se dobro čujemo.”
Poziv je upućen s Motorole DynaTAC – uređaja veličine 23cm, koji je bio sastavljen od 30 štampanih pločica. Za 35 minuta razgovora, koliko se maksimalno moglo razgovarati, Motoroli DynaTAC je trebalo prethodno napuniti baterije, što je trajalo 10 sati.
Mobina je tehnologija od tad prešla dalek put – godine razvoja i novih izuma, dovele su do široke upotrebe smartphonea.
U razdoblju od četiri desetljeća, multi-milijunska telekom industrija se brzo razvijala, praćena velikim izborom uređaja i usluga, padom cijena i uvođenjem novih tehnologija.
Prosječan korisnik danas koristi svoj telefon za pristup Internetu, društvenom umrežavanju, pristup raznim aplikacijama i igrama, fotografira i gleda video isječke – uz to što razgovora i šalje SMS-ove.
Dva najznačajnija događaja koji su prekretnica u mobilnoj tehnologiji su velika dostupnost uređaja, te njihova mogućnost pristupa Internetu, tvrdi dr. Mike Short, stručnjak iz Institution of Engineering and Technology u Velikoj Britaniji.
“U samim počecima, mobiteli nisu spadali u konzumnu tehnologiju” kaže Dr. Short, “Bili su napravljeni za poslovne ljude u odijelima, dok široka upotreba dolazi puno kasnije. Pristup Internetu putem mobilnih telefona, također je bio velik vjetar u leđa korišetnju mobitela.
“Rivalitet tvrtki, koje poboljšavaju uređaje iz dana u dan te tempo inovacija”, vjeruje Dr. Short, “daje nam razloga da s osmjehom gledamo prema mobilnoj budućnosti koja nas čeka”.
U počecima, sve se svodilo na razgovor, dok se danas puno više pažnje posvećuje prijenosu podataka. U budućnosti ćemo koristiti veću lepezu podatkovnih usluga, kao što su video pozivi, ekrani na zidu u vašem domu, sigurno više video materijala downloadanih na TV, i tko zna kakvih još inovacija.
Troškovi usluga su uvelike smanjeni. Dobijamo sve više funkcionalnosti po nižoj cijeni. To za sobom povlači više memorije, koja će omogućavati više opcija, što će pak uključivati pristup Internetu većim brzinama. Težina uređaja se dramatično samnjila, tako da ćemo, vjerojatno već ove godine vidjeti, mobilne telefone veličine ručnog sata.
Uz česta poboljšanja i promjene, Dr. Short navodi da je teško znati što točno možemo očekivati u idućih 40 godina, ali pretpostavka je da će milijuni ljudi u svijetu imati pristup mobilnim telefonima.
Vrlo je teško predvidjeti narednih 40 godina razvoja mobilnih tehnologija jer tempo inovacija ubrzava. Rekao bih da ćemo svi biti mobilni, globalno. Također vjerujem da ćemo biti povezani s mnogo više uređaja putem bežične mobilne tehnologije.
Današnji svijet, s oko sedam milijardi uređaja u uportebi, vjerovatno će brojati preko 70 milijardi uređaja za 40 godina.