Googleova najnovija verzija Androida možda zvuči samo kao još jedan novi proizvod s nizom sitnih poboljšanja, ali Google s razlogom ovo izdanje naziva Android 6.0. Marshmallow omogućuje Androidu da učini još puno više stvari za svoje korisnike, paralelno s rješavanjem nekih dugopostojećih problema. Ukratko, stiže nam pametnija, uglađenija i korisnički unapređenija verzija Androida. A nakon liste noviteta koje donosi Marshmallow, vjerujemo da ćete svom telefonu poželjeti jedan fini apdejt.
Naravno, kao i uvijek, kada ćete moći ažurirati vaš telefon ovisi o proizvođaču. Logično je da će korisnicima Nexusa ovaj apdejt biti dostupan odmah po izlasku na tržište, ali Samsung, Motorola, Sony, LG i ostali će postupno uvoditi novi operativni sustav (ili neki neće uopće). Također, važno je naglasiti da je moguće da ovi drugi telefoni neće imati pristup svim mogućnostima koje nudi Marshmallow, ovisno o tome kako je sam uređaj prilagođen.
Google je najavio izlazak Marshmallowa idući tjedan, a evo što sve možete očekivati:
Google Now on Tap
Google Now on Tap vjerojatno je novitet koji se najviše ističe. Praktički dopušta već postojećoj Google Now aplikaciji da se uvuče u vaše druge aplikacije kako bi ste dobili što više instant informacija vezano uz to što trenutačno radite ili čitate. Evo kako to funkcionira: Pritisnete i držite “home” tipku dok ste u željenoj aplikaciji, a Google Now će pročitati što je na vašem ekranu, potražiti zanimljive novosti na tu temu i dostaviti ih vam u malom pop up boxu na dnu vašeg ekrana. Ukoliko vam netko pošalje poruku s imenom nekog restorana, Google Now on Tap može pročitati to ime te vam ponuditi i adresu na mapi.
Ovo je svakako značajna novost koju donosi Marshmallow, a bit će sve više takvih u budućim verzijama Androida.
Case-by-case app permissions
Ovo zvuči neviđeno dosadno na prvu loptu, međutim, sjetite se koliko vas ljuti što vam razne aplikacije traže pristup u razne podatke i aplikacije s vašeg telefona… sjećate se? E pa Marshmallow će vas onda jako razveseliti! Developeri će od sada morati tražiti dopuštenje za svaki pristup posebno. Primjerice, ako otvorite kameru s Instagram aplikacijom, Instagram će vas od sad morati pitati za dopuštenje da pristupi vašoj kameri. Također, kada preuzimate i instalirate neku novu aplikaciju, vjerojatno ćete moći onemogućiti pristup te aplikacije nekolicini stvari s kojima se ne slažete.
Fingerprint support
Senzori za otisak pristiju već postoje na nekim telefonima, ali uskoro će i to postati standard. To će se dogoditi najviše zbog toga što Google ugrađuje i namjenski sustav podrške za ove senzore tako da proizvođači neće sve morati kodirati sami. U praksi, senzori za otiske prstiju će vam omogućiti da vlastitim otiskom zaključavate i otključavate telefon, vršite plaćanja, logirate se na razne aplikacije, itd.
USB Type-C
Nitko ne voli kupovati nove kablove, ali ovaj put nas uvjeravaju da će se trud isplatiti. USB Tip-C (USB-C) novi je mali rverzibilni USB format i prije nego što se osvjestite, koristit će se za punjenje skoro svih mobitela, tableta i laptopa, kao i za prijenos video i ostalih podataka s uređaja na uređaj. Marshmallow ima i dodanu podršku za USB-C za Android telefone i tablete, tako da će ga vjerojatno već vaš sljedeći telefon koristiti. A ako ništa drugo, više nikad nećete pogrešno utaknuti USB kabl 🙂
Doze
Čini se kako svaki novi operativni sustav tvrdi da utječe pozitivno na trajanje baterije, što često nije slučaj, ali Marshmallow donosi poboljšanja čak i u ovom segmentu. DOZE, nova značajka operativnog sustava, prati kako koristite vaš uređaj i sukladno tome prilagođava rad aplikacija. U praksi to znači da će vam Dozer stopirati aplikacije ukoliko, primjerice, ne koristite tablet cijeli dan. Na taj način vam otvorene aplikacije neće nepotrebno trošiti baterije i može vam se poduplati trajanje baterije kada je uređaj na stand-by.
Lakše korištenje Cut, Paste i Copy opcija
Možda mala ali svakako značajna promjena koju nudi Marshmallow je i hendlanje copy/paste opcija. Umjesto da te komande tražite na vrhu ekrana i dešifrirate ikonice za cut, paste i copy, ovdje ćete te opcije imati odmah iznad selektiranog teksta, otprilike kako je to na iOSu. A složit ćete se, svi dosta često koristimo ove opcije.
Chrome radi i unutar drugih aplikacija
Dosta je frustrirajuće kada morate izaći iz aplikacije da biste potražili nešto na webu i potom čekati da se sajt sporo učita, pa je Google rješio učiniti nešto po tom pitanju i to s opcijom naziva Chrome Custom Tabs s kojom je aplikacijama dopušten preload određenog web sadržaja prije nego što vas pošalju na in-app Chrome Tab. Ideja je ta da i dalje zapravo posjećujete live web, ali je iskustvo daleko uglađenije…
Toliko za sada o novom Androidu, a kad nam bude i dostupan, pisat ćemo još malo više o tome što vas očekuje i da li je zbilja tako sladak kako mu je i ime 😉