“Fortune Favors Bold” ili “Sreća prati hrabre”, natpis je na 7m visokom plakatu, u prostoriji gdje je Facebook predstavio svoj redizajnirani “news feed“, jedne od vjerovatno najgledanijih stranica na internetu. Ako, kojim slučajem, korisnicima “ne sjedne” novi vizual, posjećenost Facebooku, te prihodi od oglasa mogli bi se drastično smanjiti.
Unatoč postepenom “puštanju u promet”, gdje će Facebook s velikim zanimanjem (i strahom) pratiti naše reakcije, te ih pokušati što više uzeti u obzir, Facebook nikad do sada nije povukao ovakav “kockarski” potez.
Prava panika je nastala lansiranjem prvog “news feed”-a, 2006. iz kojeg je Facebook izišao kao pobjednik, jer smo vremenom shvatili da nije došlo do povrede privatnosti podataka.
Naime, sve ono što smo već vidjeli ili objavili, prikupljeno je na jednom mjestu, a samim time smo došli i do saznanja da je konstantan dotok informacija, s kojima nas Facebook “fila”, vrlo zarazan. Također, vrijeme koje provodimo na socijalnim mrežama, postalo je vrlo popularna i bitna stvar.
Tako, lansiranjem novog “news feed“-a, Facebook će pokušati podići važnost prisustva na socijalnim mrežama, s tim da je ulog ovaj put puno veći.
Točnije, preko milijardu korisnika, tisuće tvrtki partnera, raznih oglašivača ovisi o tome da li će se “news feed” pokazati pogotkom, a da ne spominjemo pritisak Wall Street-a za što većom zaradom.
Srećom, imali su dovoljno vremena u zadnjih 7 godina da nauče neke stvari. Konstantnom promjenom, Facebook nas šokira, ali i zadivljuje.
Gatekeeper-om, sustavom koji provjerava i najmanje sitnice, Facebook sve svoje proizvode dobro provjeri i iztestira, te prikupi reakcije prije nego ih pusti korisnicoma na korištenje. Ipak, redizajn news feed-a nije ni približno sičan situaciji s Open Graf-om, Timeline-om ili Graf Search-om. U usporedbi s news feed-om, oni imaju puno manju važnost.
Zuckerberg i njegov tim mogu eksperimentirati koliko god žele s aplikacijama poput Poke-a ili Gifts, ali ovo je news feed, mjesto gdje provodimo najviše vremena na Facebooku. Ipak je to homepage, početna stranica koja nam se prva pojavljuje bilo da pristupamo s računala, tableta ili smartphona, razlog zbog kojeg se Facebooku vraćamo toliko puta dnevno.
Zamah leptirova krila, kroz dizajn news feed-a, može se vrlo lako pretvoriti u tornado ukoliko tvrdo odreagiramo na promjene. Ljudi nerado i teško prihvaćaju promjene. Bilo da su promjene dobre ili loše, naša prva reakcija će uvijek biti gunđanje i neodobravanje. No Facebook nije briga. Ili, točnije, Facebook misli da zna bolje! Lansirannje prve verzije news feed-a l je dokaz.
Očiti primjer je skandal oko zaštite privatnosti podataka s Beacon-om, za koji se kasnije ispostavilo da je samo bio proizvod ispred svog vremena. Par godina kasnije, praktički isti proizvod, predstavljen kao Open Graph , odlično je prihvaćen od strane korinika.
Konačno, bilo je i vrijeme za promjene. Facebook je uvidio da mu pažnja korisnika sve više izmiče u smjeru vizualnih feed-ova poput Instagrama i Twittera, pridajući puno više pažnje i ozbiljnosti “kartama koje drži u rukama”. Facebook želi drastično povećati količinu vremena koje provodimo po njegovim servisima, nudeći i dijeljeći sadržaje s drugim korisnicima, a da nam u istom trenutku pod nos gurne što više oglasa. To je glavna misija novog news feed-a.
Pogledajte video isječak o novom dizajnu Facebook news feed-a.
http://youtu.be/YaQQHYQHnMk
Ovih dana Facebook je popravio vizual, dodajući veće fotografije i još pokoji dodatni feed. Za neke od nas, tmožda malo previše promjena odjednom. Uostalom, Facebook nije nekakvo linearno iskustvo. Sami moramo odlučiti kako ćemo ga koristiti. Ako update bude funkcionirao kako spada, osjećat ćemo se ka pravi gospodari sudbine socialnog umrežavanja.
Facebook ove godine navršava 9 godina postojanja. Vrijeme će pokazati da li će korisnici, ruku-pod-ruku, nastaviti dalje s Facebookom u istom autobusu ili će izići na sljedećoj stanici.