Slikanje u HDR-u nije lijek za sve, ali definitivno može nadoknaditi nedostatke vaše kamere.
Jasno je vidljivo da su smartphone kamere, u samo nekoliko godina daleko dogurale, ali ono čega možda niste svjesni je da se većina napretka može pripisati softveru. Kada je riječ kamerama s malim senzorima i objektivima, kao što su one na vašem Androidu, potrebna je fino ugođena obrada da biste od prikupljenih podataka dobili sliku koja odlično izgleda.
Dok HDR ne može popraviti svaki problem slikanja s vašim Android mobitelom, svakako može pomoći vašoj maloj kameri da proizvede atraktivne slike, koje ćete stvarno htjeti pokazati. Međutim za najbolje rezultate treba umjereno koristiti HDR. Dozvolite da vam pokažemo kada treba prebaciti prekidač na HDR, a kada ići prirodno.
Brzo objašnjenje HDR-a
HDR slike – High Dynamic Range Imaging (HDRI ili HDR) je set tehnika korištenih u oslikavanju i fotografiji da se reproducira veći dinamički raspon svjetlosti od onog kojeg standardno digitalno oslikavanje ili fotografske tehnike mogu napraviti.
Kada koristiti HDR u fotografiji
Kao što je slučaj u većini fotografije, ne postoji neko čvrsto pravilo kada biste trebali i ne biste trebali koristiti HDR za vaše slike. Različiti mobiteli se različito nose s HDR-om, ali unatoč razlikama, postoji nekoliko situacija u kojima se isplati isprobati HDR kao način poboljšanja vaših snimki.
Ista slika, bez HDR-a (iznad) i s HDR-om (ispod)
U svakoj situaciji u kojoj snimka u vašem kadru ima širok spektar svjetlosti, htjet ćete isprobati HDR. Kao u našem primjeru gore ili situaciji portreta u kojem je subjekt osvijetljen od iza i puno tamniji od okruženja. HDR će vam omogućiti da posvijetlite svoj subjekt u prvom planu držeći pritom pozadinu također u ispravnoj svijetlosti.
Kada HDR možda nije najbolji izbor
Jasno je da HDR može napraviti veliku razliku u kvaliteti slika koje možete dobiti s vašeg smartphone-a, ali postoje neke situacije u kojima to jednostavno nije opcija.
HDR nije uvijek najbolji izbor u super slabim svjetlosnim situacijama. Uzimajući u obzir da već u startu postoji vrlo niska količina svjetla, snimke niske izloženosti mogu zapravo potamniti konačnu sliku, umjesto da ju posvijetle. Mnogi mobiteli će također pokušati zagladiti slike u HDR-u, što bi moglo samo zamutiti cijelu snimku. Bilo bi najbolje da prvo probate ”noćni” ili ”slaba osvijetljenost” način na vašoj kameri, ako ga imate.
Noćna slika s HDR-om (iznad) i bez HDR-a (ispod)
Zato što HDR zahtijeva slikanje više fotografija u nizu, svaka situacija u kojoj se vi i/ili vaš subjekt krećete neće biti dobra za ovaj način snimanja. Kada softver pokuša zajedno spojiti više snimki, možda ćete vidjeti sjene oko objekata koji su se kretali, nejednakost u inače oštrim linijama i nepotreban gubitak boje. Bolje vam je koristiti auto ili action način snimanja i nakon toga posvijetliti sliku.
Na kraju treba praksa
Ako se čini kao da nismo došli do konačnog zaključka kada koristiti HDR, to je zato što biranje između različitih načina snimanja – uključujući HDR – zahtijeva malo nagađanja i prakse. S varijacijama u scenama, kvaliteti kamere i softvera za obradu, odgovor na ”da li da ovdje koristim HDR?” može biti drugačiji ovisno o tim faktorima.
Ali nadajmo se da ćete s ovim novim znanjem o tome što je HDR, kako radi i nekim savjetima kada ga koristiti, s više povjerenja birati pravi način snimanja za svaku vašu sliku.