Svi smo to doživjeli. Imate novi, brzi, vrlo složeni mobitel koji može sve, od provjeravanja vašeg maila, pretraživanja interneta do kontroliranja vaše mikrovalne pećnice da vam kokice ne zagore. Premotajte film godinu dana kasnije i stvari nisu više tako brze kao što su nekada bile. Nemojte se uzrujavati. To se događa svakom uređaju, čak i Androidu kojeg nosite u džepu. Dobra vijest je da postoji nekoliko stvari koje možete napraviti da ponovno vratite vaš mobitel u petu brzinu. U nastavku vam donosimo pet najboljih načina za ”popravljanje” sporog Androida.
1. Pobrišite sve te smartphone aplikacije koje ne koristite
Svi iz hira downloadamo aplikacije, isprobamo ih par puta i onda zaboravimo da postoje, a one i dalje stoje u pretincu s aplikacijama stvarajući nered. Za brisanje bilo koje aplikacije koju ste downloadali, otvorite postavke smartphone uređaja, uđite u ”Application manager” i odaberite listu ”Downloaded”. Kada na listi pronađete aplikaciju koju ne koristite, pritisnite na nju da otvorite zaslon s informacijama o aplikaciji. Na vrhu ćete vidjeti tipku za deinstaliranje, pritisnite ju i doviđenja neželjena aplikacijo. Budite zločesti ovdje, jer uvijek možete ponovno downloadati aplikaciju, ako odlučite da ju ipak trebate – a to uključuje i smartphone aplikacije koje ste platili.
2. Očistite taj spremnik na vašem Android uređaju
Nakon nekog vremena naći ćete doslovno tonu ”smeća” u vašem spremniku i Downloads mapi. To možete jednostavno riješiti. Za brisanje slika koje više ne trebate, jednostavno otvorite smartphone aplikaciju gallery, odaberite one koje ne želite i obrišite ih. Isto vrijedi i za video zapise. Radeći to na ovaj način, preko gallery-a, morate pogledati svaku sliku ili video prije nego ih pobrišete kako bi bili sigurni da to stvarno želite napraviti. Zatim otvorite Downloads mapu iz pretinca s aplikacijama. Postoje velike šanse da će biti puna slika, zipanih datoteka i drugih dokumenata koje više ne trebate. Ako ih ne trebate, nema razloga da vam zauzimaju memoriju, zar ne? Obrišite ih u zaborav. Opet, radeći to na ovaj način morate pogledati datoteke prije nego ih pobrišete.
I na kraju, među postavkama otvorite stranicu storage i uđite u ”Misc”, gdje ćete vidjeti popis raznih datoteka koje su aplikacije stvorile u spremniku vašeg Android uređaja. Ako ugledate nešto što znate da više ne trebate, možete to pobrisati. Ako ne znate za što služi datoteka, nemojte ju pobrisati.
3. Obrišite svoje spremljene podatke
Spremljeni podaci su generalno dobra stvar. Inteligentno čuvanje nekih stvari u lokalnom spremniku, znači da ih ne trebate downloadati ili generirati svaki put kada otvorite samu aplikaciju. A dobro napisana aplikacija zna kada treba pobrisati svoju priručnu memoriju i ponovno ju osposobiti. Ali kao i kod svih dobrih stvari postoje neki nedostaci.
Smartphone aplikacije koje rijetko koristite imat će spremljene podatke koji ne samo da zauzimaju memoriju, nego su također zastarjeli i treba ih ionako pobrisati i ponovno osposobiti. Možete pobrisati priručnu memoriju pojedinačno za svaku aplikaciju na stranici s informacijama o aplikaciji, ali ako želite osvježiti stvari tako da vaš Android brže radi trebate odjednom očistiti cijelu priručnu memoriju. To je također jednostavno. Među postavkama vašeg Android uređaja, otvorite stranicu storage i uđite u Cached data. Vidjet ćete pop-up koji vam govori da možete pobrisati sve spremljene podatke. Bez straha pritisnite da – tu nema ničega što jednoj aplikaciji treba, a sve bitno će biti ponovno spremljeno kada sljedeći put otvorite aplikaciju.
4. Pogledajte svoju SD karticu
Nemaju ju svi Android uređaji, ali ako ju imate, neuredna i spora SD kartica može jako usporiti vaš mobitel. To možemo popraviti do neke mjere. Ono što želimo napraviti je backup kartice, formatirati ju tako da je čista i spremna i onda vratiti naše datoteke na mjesto. To najlakše možemo napraviti uz pomoć kompjutera.
Upozorenje – možete izgubiti napredak u igrici, podatke o aplikaciji i druge stvari koje možda ne želite izgubiti. Ako vaša omiljena aplikacija ne koristi Google Cloud save, razmislite o tome prije nego što bilo što napravite.
Ugasite mobitel, izvadite SD karticu i stavite ju u adapter tako da može ući u utor za SD karticu na vašem kompjuteru ili u slobodni USB priključak na kompjuteru. Stavite ju u prikladni otvor i pokrenite kako bi na kompjuteru vidjeli sve datoteke na kartici. Zatim napravite mapu na desktopu vašeg kompjutera u koju ćete staviti sve datoteke. Koristeći file manager na vašem kompjuteru, kopirajte sve datoteke sa SD kartice i zalijepite ih u mapu koju ste kreirali. Provjerite da li su sve tamo i jednom kad znate da su sve datoteke kopirane, izvadite SD karticu iz vašeg kompjutera i stavite ju natrag u vaš smartphone.
Upalite mobitel i u postavkama ponovno otvorite storage. Ovaj put ćemo formatirati SD karticu i pobrisati sve podatke s nje, tako da morate biti sigurni da ste sve backup-ali. Nastavite s formatiranjem kartice i zatim ponovno ugasite mobitel. Ubacite SD karticu natrag u kompjuter i otvorite backup mapu. Prođite kroz nju i pobrišite sve što znate da više ne trebate, ali prvo morate biti sigurni da to ne trebate. Jednom kada imate sve što želite i trebate kopirano natrag na SD kartici, vratite ju u mobitel i upalite ga. Uđite u pretinac s aplikacijama i recite ”K vragu, što se dogodilo s mojim aplikacijama!?” Neke od vaših aplikacija su se djelomično kopirale na SD karticu. Kako biste to popravili pronađite te aplikacije u Google Play Store-u i ponovno ih instalirajte.
Savjet: ovaj korak je malo naporan, ali može činiti veliku razliku pa je možda vrijedan toga. U svakom slučaju, to nije nešto što želite raditi prečesto, zato kada to radite razmislite o nadogradnji SD kartice. To je savršen trenutak za prelazak na nešto brže i veće od te Class 4 16GB kartice, koju ste kupili kada ste prvi put nabavili svoj mobitel.
5. Ako sve drugo propadne, vratite se na tvorničke postavke
Vraćanje na tvorničke postavke briše sve i vraća vaš smartphone u isto stanje u kojem je bio kada ste ga prvi put pokrenuli. Softverski update-i su i dalje tu, ali stvari poput vaših poruka i drugih podataka koji nisu u cloud-u su zauvijek nestale. Ali ponekad je najbolje krenuti ispočetka.
Način vraćanja početnih postavki pronaći ćete u postavkama uređaja. Tražite riječi poput backup i restore ili privacy kako biste našli pravi način. Jednom kada ga nađete, pritisnite i pozdravite se sa svim vašim dosadašnjim porukama, podacima i uspjesima u igricama.