Nakon što je Amazon prošlog tjedna najavio Prime Music, YouTube je potvrdio kako planira startati svoj glazbeni “paid streaming servis” negdje tijekom ljeta.
Dosadašnja usluga ad-free, navodno će biti preimenovana u YouTube Music Pass, te će korisnicima omogućiti preuzimanje kompletnih albuma za offline slušanje. Pojedinosti o cijeni ove usluge nisu još obznanjene, ali će biti zanimljivo vidjeti na koji način će Google integrirati tu uslugu paralelno s Play Music All Access servisom.
YouTube je uspio dogovoriti prava na prikazivanje s tri velike izdavačke kuće – Sony, Warner i Universal. Međutim, kako nam se čini, YouTube-ov pregovarački tim nije uspio sklopiti dogovor s indie izdavačima, te je spreman istima, kako bi ih privolio na suradnju, ponuditi bolje provizije nego što im nude servisi poput Spotify-a, Rdio-a i Rhapsody-a.
U razgovoru za Financial Times, potpredsjednik i voditelj Global Business na YouTube-u Robert Kyncl izjavio je da će video sadržaj indie izdavačkih kuća biti blokiran “u roku od nekoliko dana”, ukoliko se iste ne slože uvjetima koje im nudi YouTube. Također je spomenuo da je dogovor s indie izdavačima “vrlo teško ostvariv cilj”, te da nepostizanje dogovora neće odgoditi pokretanje servisa.
Izvor upoznat sa situacijom tvrdi da je “blokiranje besplatnog prikazivanja video materijala određenih glazbenih izdavača na YouTube-u, potrebno kako bi se osiguralo dosljedno korisničko iskustvo” za plaćene usluge. Ista tvrdnja nema smisla ukoliko pretplatnik plaća da bi pogledao video, ako mu je isti dostupan besplatno.
Iako neki od izdavača neće (ili ne žele) sklopiti posao, YouTube u priopćenju navodi da će novi streaming model “donijeti glazbi naših partnera nove izvore prihoda, pored stotina milijuna dolara koje im YouTube svake godine već stavlja u džep”.
Ukoliko se ne postigne dogovor između indie izdavača i YouTube-a, video spotovi nekoliko vrhunskih glazbenika poput Adele, Arctic Monkeysa, The XX-a, Radiohead-a,… vjerojatno više neće biti dostupni na YouTube-u.
Što će na sve to reći korisnici, fanovi indi bandova čije spotove više neće moći gledati na YouTube-u? Da li će u ovoj stuaciji profitirati Spotify ili neki drugi glazbeni streaming servis? Vrijeme će pokazati…